LENNOX AND ADDINGTON HISTORICAL SOCIETY

(c) The Lennox and Addington Historical Society, 2007

THE LENNOX AND ADDINGTON COUNTY MUSEUM AND ARCHIVES

Home of the Lennox and Addington Historical Society Collections

Schools, 1883-1885
Trustees, Teachers and Others

From a Ledger used by the County Treasurer

The Province of Ontario paid education grants to the upper-tier municipality (in our case, the County of Lennox and Addington) which in turn paid portions to the schools. There were two payments per year, one for the fall-winter semester and one for the spring semester. The following is the record of the payments from a ledger used by the County Treasurer from 1883 to 1885. He recorded to whom the cheque was paid, for which school the funds were intended, and the calendar year for which the funds applied. Sometimes, the person collecting the grant was the teacher, sometimes a school trustee, sometimes just someone trusted who was travelling in the right direction. The Treasurer occasionally noted if the cheque was given to a trustee. He seldom explained who the other people were.

Sometimes, one person collected more than one cheque. This might reflect "union schools" -- instances where two (or more) sections had been combined due to light enrolment. Or it might be because the person could deliver two cheques.

In addition to the regular grant moneys, schools serving particularly poor neighbourhoods could apply for a top-up, known as the "Poor School" grants.

The following is the list of payments made in 1883-1885. The spelling has been left as written. The County ledger contains only the School Section number (the "S.S. number"). We have added more information about each school, when it is easily available.

Special thanks to Stephen Medd, Jane Scott and Carol Lessard for help with this list.

Citation should read, "Research by staff and volunteers, based on County Treasurer's ledger now in the Lennox and Addington County Museum and Archives, Napanee".


Adolphustown S.S. 1, Old Adolphustown a.k.a. "The Front School"

B. Vrooman for Josephine Armstrong, 1883

H.H. Allison for 1882 grant

H.J. Ellison, 1883

Amanda Hicks, 1884

H.H. Allison, 1884

Adolphustown S.S. 2, Dorland

Emma Allen, 1882

Emma Allen, 1883

A.C. Davis, 1883

Addie Baker, 1884

A.D. McCrossie for A.C. Davis, 1884

Adolphustown S.S. 3, Trumpour

D.C. Forward for Ella Vrooman, 1882 [sic]

Ella Vrooman, 1883

Ella Vrooman, 1883

Ella Vrooman, 1884

Adolphustown S.S. 4, Gosport

J.B. McGuin for G.W. German, 1882

P. [or B.] E. Scouten, 1883

George German for P.E. Scouten, 1883

Parthena Scouten, 1884

Geo. M. German, 1884

Adolphustown S.S. 5

Catey Conners for Joseph Clark, 1882

Joseph Clark, 1883

Joseph Clark, 1883

Catherine Connors, 1884

Kate Connors, 1884

Amherst Island, S.S. 1, The Brick School

Mr. Howard for Emma Howard, 1882

Emma Howard, 1883

John Nelson for Emma Howard, 1883

Emma Howard, 1884

Mrs. E.C. Gibson, 1884

Amherst Island, S.S. 2, The Frame School

Thomas Hill, 1882

Margaret Pomeroy, 1883

John Nelson for Robert Filson, 1883

Robert Filson, 1884

J.E. Neilson for Robert Filson, 1884

Amherst Island, S.S. 3, Fish Point

Robert Glen, 1882

Robert Glen, 1883

Robert Glen, 1883

Robert Glen, 1884

J.E. Neilson for Robert Glenn, 1884

Amherst Island, S.S. 4, "Kenty"

Charles Howard, 1882

Charles [L.] Howard for Samuel Akroid, 1883

Charles Howard, 1883

Charles Howard, 1884

C. Howard, 1884

Amherst Island, S.S. 5, Stella

D.F. Finley, 1882

J.B. McGuin for David Finley, 1883

Robert Fleming, 1883

William Shangraw for Patience Newman, 1884

Robert Filson for D.L. Finley, 1884

Bath Village - Ernesttown S.S.3
No record of who picked up cheques.

Camden S.S. 1, Strathcona

J. Jackson, School Trustee, 1882

W.C. Stratton, 1883

W.C. Stratton, 1883

W.C. Stratton, 1884

John Jackson, 1884

Camden S.S. 2 - see Newburgh

Camden S.S. 3, Camden East

Albert Paul, 1882

A. Paul, 1883

R.P. Brown, 1883

Annie M. Bush, 1884

F. Sanderson, 1884

Camden S.S. 4, Croydon

Kate Edger, 1882

Kate Edgar, 1883

Maggie Walsh, 1883

Maggie Walsh, 1884

Agnes Tuskey for James Tuskey, 1885

Camden S.S. 5, Yarker, a.k.a. "The Stone School"

J.V. [Burn], School Trustee, 1882

R.L. Marsales, 1883

R.L. Marchales, 1883

R.L. Marchal, 1884

B.L. Marsales, 1884

Camden S.S. 6, Colebrook

G.A. Shangraw for Patience Newman, 1882

[illegible - A. Paul, 1883?]

Patience Newman, 1883

Robert N. Lampum for G.A. Shangraw, 1883

B.N. Lapum, 1884

J. Middleton for Geo. A. Shangraw, 1884

Camden S.S. 7, Yarker, a.k.a. "Bethel Street"

Amanda Hicks, 1882

Amanda Hicks, 1883

U. Wilson for Ibra Alcombrack, 1883

Emma Demerest, 1884

Nettie Dunbar, 1884

Camden S.S. 8 - Perry's School

There is no reference to Camden S.S. 8 in the ledger.

Camden S.S. 9, Desmond

J.W. Bell, for A. Irwin, 1882

James Haden for Amelia A. Irvin, 1883

H.F. Bell for Amelia Irvine, 1883

George A. Parrott, for Amelia A. Irvins, 1884

C. Burger, James S. Bell, 1884

Camden S.S. 10 - Combined with Portland.

There is no reference to Camden S.S. 10 in the ledger.

Camden S.S. 11, "Potter's"
A frame school near Moscow.

James E. Mabee, 1882

P. Vanluven for J. E. Mabee, 1883

Hicks Milsap (School Trustee), H.A. Baker, 1883

Hannah M. Paul, 1884

Hicks Millsap, 1884

Camden S.S. 12, "Thompson's, a.k.a. "Brady's"

William Wild, 1882

Maggie Thompson, 1883

William Wilde, 1883

Emily Wilde, 1884

William Wild, 1884

Camden S.S. 13, Wesley

37, Cornelius Clancy, School Trustee, 1882

Esther Sweet, 1883

Cornelius Clancy, 1883

Estella Martin, 1884

Estella Martin, 1884

Camden S.S. 14, Milsap

Roblin & Forde for William Dulmag [sic], 1882

G. Muller [Millen?], 1882

F.W. Shibley, 1883

Lizzie Doyle, 1883

Lizzie Doyle, 1884

Lizzie Doyell [sic], 1884

Camden S.S. 15, The Rombough School

C.A. [Fuller?], School Trustee, 1882 - could be Tuttle, poorly written.

C.A. Tuttle, 1883

C.A. Tuttle, 1883

J.P. Vrooman, 1884

C.B. Tuttle, 1884

Camden S.S. 16, Hinch, a.k.a. Price's"

Lucy Hinch, 1882

Lucy Hinch, 1883

Lucy E. Hinch, 1883

Lucy C. Hinch, 1884

Lucy Hinch, 1884

Camden S.S. 17, "Barrett's", later known as "Storrings"

Eliza Wilde, 1882

Eliza Wilde, 1883

E.J. McConnell, 1883

E.J. McConnell, 1884

John Armstrong, 1884

Camden S.S. 18, "Cassidy's"

Mrs. Bowerman for Agnis Teskey, 1882

E.H. Perry, 1883

Annie Donovan, 1884

E.H. Perry, 1884

Camden S.S. 19, Centreville

A.N. Lapum, 1882 (J.S. Lochead Sec.-Treas.)

J.G. Stewart, 1883

J.S. Lochead, 1883

Maggie Smith, 1884

Maggie Smith, 1884

Camden S.S. 20, "Hugh's" later known as "South's"

Allas Baker, 1882

Alice Baker, 1883

Emma Reed, 1883

Flora Huffman, 1883

Flora Huffman, 1884

John South [Louth?] 1884

Camden S.S. 21, Reidville

William E. Hudson, for Agnes _____, 1882

Agnes Tiskey, 1883

S. Doyle, 1883

Jennie McCullough, 1884

Camden S.S. 22, Keller's Corners
Located near Croydon.

There is no reference to S.S. 22 in the ledger.

Camden S.S. 23
Located at one time near Centerville.

There is no reference to S.S. 23 in the ledger.

Camden S.S. 24, 16, Enterprise

Eliza Gardiner, 1883

R.C. Raymond, 1883

Kate Edgar, 1884

Miss Wellington for C..R. Raymond, 1884

Camden S.S. 25, Brookside

Mary Smith, 1882

Mary Smith 1883 (also Ernesttown S.S. 24)

H.R. Purcell, 1883

J.B. Percible, 1884 (also Ernesttown S.S. 24)

H.R. Purcell, 1884 (& Ernesttown S.S. 24)

Camden S.S. 26, Ingle School

Syntha Scowten, 1883

Cynthia Scouten, 1883

Synthia Scouten, 1884

Camden S.S. 27, "Harrison's", later known as "Milligan's"

L. May for Elizabeth Grange, 1882

Libbie Grange, 1883 (and Sheffield S.S. 2)

Robert Grange for [Eliza] Watson, 1883

Elvyra Watson, 1884

Hannah Reid, 1884 (and Sheffield S.S. 2)

Camden S.S. 28, Bell's School
Actually located in Sheffield township.

190, Rachel Jordan, 1884

Camden S.S. 29, Carmanville

Joseph Kidd for Richard Burbage, 1882

James Jordan for Rachel Jordan, 1883

Joseph Kidd, 1883

Rachel Jordan, 1885

Camden S.S. 30, "Welch's"

Kate Edger for Maggie Welch, 1882

Robert Byrnes, 1883

Jennie Edgar, 1884

R.P. Byrnes, 1884

Camden S.S. 31, "Carroll's"
Also served Sheffield S.S. 4.

J.B. McGuin for Minnie Cousins, 1882

Minnie Cousins, 1883

Samuel Wilson (with S.S. 4, Sheffield), 1883

L. Way for Catherine Hughes, 1884

251, S. Wilson (with S.S. 4, Sheffield), 1884

Camden S.S. 32, "Cousin's," located at Enterprise

W.J. Patterson, Robert Switzer, 1882

Annie Patterson, 1883

Miss Jannie Henzie for Robert Switzer, 1883

Jane Henzy for Robert Switzer, 1884

Addie Baker for Robert N. Switzer, 1884

Camden S.S. 33, [Roblin area]
Located in Richmond township.

William Paul, School Trustee, 1882

Mina Sweet, 1883 (with S.S. 16, Richmond)

Camden S.S. 34, Petworth
Actually located in Portland township.

Ira Smith for A. Marilla Hegadorne, 1882

Amarilla Hagadore, 1883

Isaac Benn, 1883

Bridget Bush, 1884

Charles Darling, 1884

Camden S.S. 35, Palace Road

Ira Pringel, School Trustee, 1882 (also Ernesttown S.S. 2 [sic], North Fred. S.S. 18)

Ira Prindel, 1883 (with S.S. 20 Ernesttown and S.S. 18, North Fred.)

Ira Pringle, 1883 (with Ernesttown S.S. 20 and S.S. 18, North Fred.)

Thomas Galt, 1884 (with Ernesttown S.S. 20)

Lillian Dunlop for J.M. Wager, 1884 (with S.S. 20, Ernesttown and S.S. 18, North Fredericksburg)

Camden S.S. 36 Sharps Corners
Combined with Richmond S.S. 9. This school was physically located in Richmond township.

No reference to S.S. 36 in the ledger.

Denbigh S.S. 1, Wensley or "The German Settlement"

Perry A. Scott for Edwin Winsley, 1882

Perry A. Scott, 1883

L.A. Scott for Edwin Wensley, 1883

George W. Dawson, for Perry Scott, 1884

Albert Smith, 1884

Denbigh S.S. 2, Vennachar

Fanny Hames, Poor School Grant, 1882

[ Mrs.?] Stoughton, 1883

[Guy?] Bebee for Marry Stoughton [sic], 1882

[Guy?] Bebee, for Mary Stoughton, 1883, and Poor School Grant

Robert Conners, 1884 and Poor School Grant

R. Connors, 1884

E. A. Sanderson, 1885

Denbigh S.S. 3

No reference to S.S. 3 in ledger.

Denbigh S.S. 4, Eagle Hill

Ruth Smith, Poor School Grant

Charles David Doig for Ruth Smith, 1882 Poor School Grant

C.D. Doig, 1883

C.D. Doig, 1884 and Poor School Grant

C.D. Doig, 1883 [sic]

J.M. Parrott for Susan Holmes 1884

C.D. Doig, 1884

Denbigh S.S. 5, Denbigh

Geraldine Lain, 1882

Geraldine Lane, 1883 and Poor School Grant

Geraldine Lain, 1883

Christina Muldoon, 1884 and Poor School Grant

Christina Muldoon, 1884

P. Slaven for Paul Stein.

Denbigh S.S. 6

No reference to S.S. 6 in ledger.

Denbigh S.S. 7, Swamp Road

William Kerr, 1884

Ernesttown S.S. 1, "Bristol's"

M.C. Davey, Sec.-Treas., 1992

M.C. Davey, School Trustee, 1883

M.C. Davey, 1883

M.C. Davy, for Maud Dennee, 1884 with S.S. 3, South Fred.

M.C. Davey, with S.S. 3 South Fred.

Ernesttown S.S. 2, Millhaven

Ira Pringel, School Trustee, 1882

D.C. Forward for A.B. Collins, 1882

D.C. Forward for A.B. Collins, 1883

D.C. Forward for Tina Wellington, 1883

D.C. Forward for Tiny Wellington 1884

P.E.R. Miller, 1884

George Fraser for Mary Murry, 1884

Ernesttown S.S. 3 - see Bath

Ernesttown S.S. 4, Collins Bay

[P.B.] Asselstine, 1883

W.W. Vanwinkle, 1883

D.P. Asselstine, 1884

M.D. Ryan for D. P. Asselstine, 1884

Ernesttown S.S. 5, "Hawley's"

Alexander Ross, 1882

A. Ross, 1884 (with S.S. 8, South Fred.)

Ernesttown S.S. 6, Link's Mills, a.k.a. "Hogel's"

Mary Baker for William Ladley, 1882

Mary C. Baker, 1883

W. Ladley, 1883

C.O. Mabee, 1884

H.W. Ladley, 1884

Ernesttown S.S. 7, Asselstine Factory

S.R. Lain, 1882

S.R. Lane, 1883

J.F. Aylsworth, 1883

Mrs. A. Aylsworth, 1884

David Amey, 1884

Ernesttown S.S. 8, Albert

Bella Lafferty, 1882

James [Fraser] for Jennie Henzy, 1883

J.C. Fraser Esq., 1883

Eliza Gordiner, 1884

J.C. Fraser, 1884

Ernesttown S.S. 9

No reference to S.S. 9 in ledger.

Ernesttown S.S. 10, The McIntyre School, a.k.a "Aylsworth's"

B.E. Aylsworth, 1882

B.E. Aylsworth, 1883

B.E. Aylsworth, 1884

B.E. Aylsworth, 1884

B.E. Aylsworth, 1884

Ernesttown S.S. 11, Morven

J.A. Webster, Treasurer, 1882

Lillian Neely, 1883

J.A. Webster, 1883

W.B. Kayler, 1884

John W. Webster, 1884

Ernesttown S.S. 12, Fellows or Fourth Line

Geo. A. Parrott for Bella Smith, 1882

Denis L. Wright for James L. Wright, 1883

Denis L. Wright for J.L. Wright, 1883

James L. Wright, 1884

J.L. Wright, 1884

Ernesttown S.S. 13, Odessa

John Timmerman for [P.G.] Storms

John Denys, for John Timmerman, 1883

P. S. Timmerman, 1883

H.S. Davey, for John A. Timmerman, 1884

J.A. Timmerman, 1884

Ernesttown S.S. 14, Lee's

Robert Maxwell for Irena Orser, 1882

Irene Orser for John Walker Harker [sic], 1883

John Blake, 1883

John Blake, 1883

John Harke, 1884

Ernesttown S.S. 15

No reference to S.S. 15 in ledger.

Ernesttown S.S. 16, Violet

William Perry for Thomas Furrs, 1882

Agnis Wise, 1883

William Perry for Agnes Wiseman, 1883

W.H. Perry, 1884

Thos. Furs, 1884

Ernesttown S.S. 17, The Brick School

N.A. Asselstine, 1882

Anna M. Bush (or Rush?), 1883

A.M. Scouten, 1883

A.M. Scouten, 1884

A.M. Scouten, 1884

Ernesttown S.S. 18, Victoria

C.A. Jenkins, 1882

Hannah M. Paul, 1883

E.A. Jenkins, 1883

Agnis Tiskey, 1884

C.A. Jenkins, 1884

Ernesttown S.S. 19, Wilton

John Peters for James Lewis, 1882

William Latimore for James Lewis, 1883

William Nelson, James Lewis

James Lewis, 1884

W.H. Nelson for James Lewis, 1884

Ernesttown S.S. 20, Empey's

Ira Pringle, School Trustee, 1882, (also Camden S.S. 35, North Fred. S.S. 18)

Ira Prindel, 1883 (with Camden S.S. 35 and North Fred. S.S. 18)

Ira Pringle, 1883 (with Camden S.S. 35 and North Fred. S.S. 18)

Thomas Galt, 1884 (with Camden S.S. 35)

Lillian Dunlop for J.M. Wagar, (with Camden S.S. 35 and North Fred. S.S. 18 )

Ernesttown S.S. 21, Switzerville

P.E.R. Miller, 1882

P.E.R. Miller, School Trustee, 1883

P.E.R. Miller, 1883

P.E.R. Miller, 1884

Ernesttown S.S. 22, Bicknell's Corners, a.k.a. "The Red School"

E.P. Hawley, Sec.-Treas.

Jennie Davy 1883

N.H. Amey, 1884

N.H. Amey, 1884

W.H. Amey, 1884

Ernesttown S.S. 23, Lapum

J.S. Brown for Branache Taylor, 1882

Blanche Taylor, 1883

J.S. Brown 1883

John S. Brown for Blanche Taylor, 1884

J.S. Brown, 1884

Ernesttown S.S. 24, The Gore School

Mary Smith, 1882

Mary Smith, 1883 (also Camden S.S. 25)

H.R. Purcell, 1883

J.B. Percible, 1884 (also Camden S.S. 25)

H.R. Purcell, 1884 (also Camden S.S. 25)

Kaladar S.S. 1, [Old Flinton Road]

George Peebles, 1882

Lizze McCullough 1883 and Poor School Grant

George Peebles, 1884

Frank Carscallen, 1884 and Poor School Grant

Kaladar S.S. 2, Flinton

L.G, Wright, for T.[P?] Hornick, 1882

F.G. Wright, 1883

F.G. Wright, Poor School Grant, 1882

To F.G. Wright for T.P. Kornie[k], 1883

Roberte Conners, School Trustee, 1884

F.G. Wright, 1884

G.F. Wright, 1884

William Campbell, 1884

Kaladar S.S. 4, "Perry Road School"

O.M. Rolufs, 1882

O. Roluffs, 1883

O.M. Rolufs for Lyda Caton [sic], 1883

C.D. Doig for Ella Lane, 1883

O.M. Roluffs, 1883

Lydia Caton, 1884

Charles David Doig for Susan Holmes, 1884 and Poor School Grant.

O.M. Rolufs, 1884<

O.M. Roluffs, for Lydia [Caten]

Kaladar S.S. 5,

Geraldine Lane, 1883

Kaladar S.S. 6,

Jno. G. Prout for John Kennelly Denis Craigan, 1882 [sic]

Jno. G. Prout for John Kennelly, 1883

J.G. Prout, 1883

J.G. Proute, 1884

J.G. Prout, 1884

Kaladar S.S. 7 (1881),

Mary Wiliams for 1881

Kaladar S.S. 7,

Emma Baker, 1882

James Roy, 1883

J. Roy, 1884

Lottie Kennedy, 1884

J. Roy for 1884

Kaladar S.S. 8, Northbrook

Kate Johnson [sic], 1882 [margin note]

Kate Johnston, 1883

A. Fraser, 1883

A. Fraser, 1883; A. Fraser, 1884; A. Fraser for Kate Johnson, Poor School grant, 1884 [three cheques picked up at same time.]

Henry Fraser for Kate Johnson, 1884

Fraser 1885

Kaladar S.S. 9

Ada [Ger] Lyns, 1884

Kaladar S.S. 10 "The O'Donnell School" located on the River Road
Part of this building is now incorporated into the Cloyne Pioneer Museum.

Sarah Mcauley, 1882

Miss Myrtle, Oliver Lessard Trustee, 1883

Lisa Lessard and Poor School Grant, 1883

Myrtle Ruttan, 1884

Liza Lessard, 1884 and Poor Grant [two cheques]

Myrtle Ruttan, 1884

E. Lizard or Lessard [sic], 1884

Napanee
No record of who picked up cheques.

Newburgh - Camden S.S. 2
and Newburgh Academy
William H. Miller, Treasurer
William Grange [Principal?]

North Fredericksburgh S.S. 9

J.F. Parks, 1882

E.J. McConnell, 1883

C. Parks, [1884]

Henry L. Forward for Agnes Forward, 1884

C.B. Parks, 1884

North Fredericksburgh S.S. 10

Joseph Clark, School Trustee, 1883

Joseph Clark, 1883

Mary A. Connors, 1884

J.P. Anderson, Treasurer, 1884

North Fredericksburgh S.S. 11

Miss Dunbar for Wm. J. Mellon, 1882

Catey Conners for Joseph Clark, 1882

Maggie Dunbar, 1883

Maggie Dunbar, 1883

Eva Taylor for W.J. Mellow, 1884

[John?] Shibley for Maria Hinch, 1884

North Fredericksburgh S.S. 13, Big Creek

Elias Smith, School Trustee, 1882

Elias Smith, 1883

John S. Curle, 1883

Lochhead, 1884 [sic]

J.G. Stewart, 1884

North Fredericksburgh S.S. 14, Fairview

Coutts Burdette, 1883

Emma Allen, 1884

Miss Emma Allen, 1884

North Fredericksburgh S.S. 15, Jubilee

[George N. Hough], 1882

James H. Wagar, 1883

James H. Wagar, 1884

J.H. Wager, 1884

North Fredericksburgh S.S. 18, Mount Pleasant (served Palace Road area)

Ira Pringle, School Trustee, 1882, (also Camden S.S. 35, Camden, Ernesttown S.S. 2, [sic])

Ira Prindel, 1883 (with Camden S.S. 35, Ernesttown S.S. 20)

Ira Pringle, 1883 (with S.S. 35 Camden, S.S. 20 Ernesttown)

Lillian Dunlop for J.M. Wager, 1884, with Camden S.S. 35 and North Fred. S.S. 18)

North Fredericksburgh S.S. 19, Sand Hill a.k.a. Hay Bay

Jeremiah Perry, 1882

J. Perry, 1883

Joseph Hambly, 1883

Mary Smith, 1884

Joseph Hambly, 1884

North Fredericksburgh S.S. 20

T.A. Perry, School Trustee, 1882

Mary A. Connors, 1883

Mary A. Connors, 1883

Mary A. Connors, 1884

C.A. Anderson, 1884

North Fredericksburgh S.S. 27

Thomas Galt [is there an S.S. 27?]

Richmond S.S. 1, The Church School a.k.a. Quinte School

Henry Oliver, 1882

Henry Oliver for Belle Laferty,[sic] 1883

W.H. Rose, 1883

W.H. Rose, 1884

B.R. Thompson, 1884

Richmond S.S. 3, Mount Pleasant

H.B. Ellison, School Trustee

Ezzie Embray, [sic] 1883

Elizabeth Embury, 1883

Elizabeth Embery, [sic] 1884

Richmond S.S. 4, "Kimmett's" a.k.a. The Brandon School

Lottie Kennedy, 1882

L. Kennedy, 1883

Lottie Kennedy, 1883

Lottie Kennedy, 1884

P.F. Van de Bogart, 1884

Richmond S.S. 5

Henry Wilson, School Trustee, 1882

Estella Martin, 1883

Frank Sanderson, 1883

Henry Wilson, 1884

Henry Willson, 1884

Richmond S.S. 6, Schermerhorn or Union

John Walker, 1882

Emma Demarest, 1882

Emma Demorest, 1883

George A. Sixsmith, 1883

Alma Thompson, 1884

C.N. Lucas, 1885

Richmond S.S. 7, Selby

Mr. W.H. [Rose], 1882

Rebecca Valleau, 1883

John M. Lyman, 1883

J.M. Lyman, 1884

J.M. Lyman, 1884

Richmond S.S. 8, Forest Mills

J.J. Rush, School Trustee, 1882

Clara Demerest, 1883

Libby Grange for J.J. Rush, 1883

Elizabeth Grange, 1884

B. Martin, 1884

Richmond S.S. 9, Victoria
Also served Camden S.S. 36.

M.B. Wager, 1882

Emily Wilde, 1883

H. Vankoughnet, 1883

Eliza Wilde, 1884

H. Vankoughnet, 1884

Richmond S.S. 10, Leinster

B.C. Martin, Sec. Treas. Richmond, 1882

B. Martin, 1883

B.C. Martin, 1883

B.C. Martin, 1884

W.H. Storr, 1884

Richmond S.S. 11, The Windover School

Mrs. E. Amey for Irvin S. Jackson, 1882

Elizabeth A. Amey, 1883

Erwin Jackson for E. Amey, 1883

Elizabveth Amey, 1884

Annie Kannedy, 1885

Richmond S.S. 12, Long's School

J.M. Lyman, 1882

J.M. Lyman, 1883

Ibri Sills, 1883

Ira B. Sills, 1884

Richmond S.S. 13, Slash Road, a.k.a. "Riverside"

Manly Jones, 1882

F.E. McGreer, 1883

Fletcher McGreer, 1883

F.E. McGreer, 1884

F.E. McGreer, 1884

Richmond S.S. 14, Kingsford

G.E. Trumpour, 1882

G.E. Trumpour, 1883

G.E. Trumpour, 1883

George E. Trumpour, 1884

T.V. Sexsmith, [1884]

Richmond S.S. 15, Overton

Kate Purdeaux, 1883

Kate Purdeaux, 1883

Kate Perdeau, 1883

Kate Pardeaux,1884

Richmond S.S. 16, Roblin

Mina Sweet, 1883 (with Camden S.S. 33)

Mary Detlor, 1883

Mary E. Detlor, 1884

Benjamin Martin, for William Paul, 1884

Richmond S.S. 17

John Sills, 1884

Paysley & Bro. for Alis Baker, 1884

Richmond S.S. 18, Westplain

George D. McBride, 1882

G.D. McBride, 1883

Thomas Williamson, 1883

Alice M. Baker, 1884

T. Williamson, 1884

Richmond S.S. 19

Oscar Asselstine for Adelia Asselstine, 1882

Oscar Asselstine, 1883

Osker Asselstine, 1883

Oscar Asselstine, 1884

O. Asselstine, 1884

Richmond S.S. 20, Tyner's School

Walter Exley for Maggie McGinnis, 1882

Maggie McGinnis, 1883

John W. Brandon for Maggie McConnell, 1883

J.W. Brandon, 1883

Jenna McGinnis, 1884

W. McConnell, 1884

Sheffield S.S. 1, Ingle School, a.k.a. York

Cyntha Scouten for Hugh Kellorn, 1882

Easter Scowten, 1883

Cynthia Scouten, 1883

Synthia Scouten, 1884

Lydie Lochhead for Hugh Kellorin, 1884

Sheffield S.S. 2 known as "Harrison's" a.k.a. (later) "Milligan's" [with Camden S.S. 27]

L [Way?] for Elizabeth Grange, 1882

Libbie Grange, 1883 (also Camden S.S. 27)

Robert Grange for Eliza Watson, 1883

Eliza Watson, 1884

Hannah Reid, 1884 (also Camden S.S. 27)

Sheffield S.S. 3, The Bell School

Edwart Ring [Bing?], 1882

L. Wager, 1883

Leonard Wager, 1883

Mary Murray, 1884

L. May for Leonard Wager, 1884

Sheffield S.S. 4, "Wilson's" a.k.a. Cedar Hill
(Located east of Tamworth.)

J.B. McGuin for Minnie Cousins, 1882

Minnie Cousins, 1883

Samuel Wilson, 1883 (with S.S. 32 Camden)]

L. Way, 1884

S. Wilson 1884 (with S.S. 31 Camden)

Sheffield S.S. 5, White Lake

William [sic] B. Detlor, 1882

B. Detler [sic] 1883

B. Detlor, 1883

B. Detlor, 1884

Sheffield S.S. 6, Tamworth

L. Way, 1882

J.W. Fuller, School Trustee, 1883

L.Way for J.W. Fuller, 1883

D.E. Rose for J.N. Fuller, 1884

L. May for J.W. Fuller, 1884

Sheffield S.S. 7, Ballahak
Located east of Tamworth.

Bernard Lacy, 1882

Annie Murphy, 1883

L. Way for George Mowbray, 1883

Annie Murphy, 1884

Bernard Lacy, 1884

Sheffield S.S. 8, "McEwen's", later known as "McGarvey's"

L. May for George McKeown, 1882

Maggie Walsh, 1883

George McKeown, 1883

Emma Reed, 1884

L. May, Treasurer of Sheffield for George McKeown, 1884

Sheffield S.S. 9, Flannigan School
Located on Clare River, north of Erinsville.

Clara Demerest, 1882

Tabitha Hunter, 1883

Bertha Nelson, 1883

Lizzie McLaughlin, 1884

L. [Way?], Treas. of Sheffield for Bernard Octful?, 1884

Sheffield S.S. 10, Beaver Lake

L. May for Jane McCullough, 1882

Jane McCullough, 1883

L. Way [for] George Mowbray, 1883

Miss Lizzie McCoull [McConel?], 1884

L. Wray, for William Carscallen, 1884

P.F. Carscallen for George Mowbray, 1884

Sheffield S.S. 11, Gull Creek
Located on the Arden road.

Samuel Burton for J.H. Jones, School Trustee, 1882

J.H. Jones, 1883

Amelia Jones, poor School Grant, 1883

Robert Lockridge for Amelia Jones, 1883 and Poor School

J.H. Jones for Amelia Jones, Poor School 1884

W.R. Rose for John N. Jones, 1884

Sheffield S.S. 13, King's School

George M. Paul, 1879

Sheffield S.S. 13, King's School
Located at Fifth Depot Lake.

M.C.B. Huffman for Thomas Cousin, 1882

M.C.B. Huffman for Thomas Cousin, 1883

Flory Taylor Huffman [sic] 1883

Flora Huffman, 1883

Joseph Wiseman, 1883

Agnis Wiseman, 1884

Agnis Wiseman, 1884 and Poor School grant

L. Cousins, 1884

Sheffield S.S. 14, Black's School

Annie McHale, 1882 and 1883

Annie McHale, 1883 and Poor School Grant

John Jamison for Isaac Oderkirk, 1883

L. Way for Elizabeth Reide, Poor School grant, 1884.

Downie and Company for Elizabeth Reed, 1884 and Poor School grant

Downie and Company for B. Detlor, 1884

John Jamison, 1884

Sheffield S.S. 16, Johnston's School L. Way for J.E. Woodcock, 1882

L Way for J.E. Wood, 1883

J. Aylsworth for Catherine Hughes, 1883 Poor School grant

Herbert Wright for Catherine Hughes, 1883, Poor School grant

L. Way for John E. Woodcock, 1884

Lizzie McCollough, Poor School grant

[Lizzie] McCullough, Poor School grant, 1884

J.E. Woodcock, 1884

Sheffield S.S. 26,

Cyntha Scowten for Hugh Killorn, School Trustee, 1882

South Fredericksburgh S.S. 1, Conway

J.P. [or B?] Vrooman, 1882

J.P [or B?] Vrooman, 1883

(1), W.B. Hough, 1883; (2), W.B. Hough, 1884

Uriah Wilson for Thatford Ham, 1884

South Fredericksburgh S.S. 2, Sandhurst

W.B. Hough, 1883

W.B. Hough, 1882 [sic]

M.A. Pomeroy, 1883

M.A. Pomeroy, 1884

Margaret Pomeroy, 1884

M. Pomeroy, 1884

South Fredericksburgh S.S. 3, Riedell School, later Elm Beach

M.C. Davey, School Trustee, 1882

M.C. Davy for Nellie Day, 1883

M.C. Davy, 1883

M.C. Davy for Maud Dennee, with Ernesttown S.S.1

M.C. Davey with S.S. 1, Ernestown

South Fredericksburgh S.S. 4, Parma

R.S. Cadman, School Trustee, 1882

R.S. Cadman, 1883

C.B. Allison, 1883

C.R. Allison, 1884

C.B. Allison, 1884

South Fredericksburgh S.S. 4 (1879)

R. Allison

South Fredericksburgh S.S. 5, Sillsville

Ephraim Wagar, 1882

E. Wagar, 1883

Lillian Neeley, 1883

Lillian [Neeley?] 1884

[L.L.?] Anderson, 1884

South Fredericksburgh S.S. 6, Hamburgh

James Lockridge, 1882

James Lockridge, 1883

James lockridge, 1883

James Lockridge,1884

J. Lockridge, 1884

South Fredericksburgh S.S. 7, Hayburn

W.H. Diamond, 1882

William H. Diamond for Addie Baker, 1883

W.H. Diamond, 1883

E. Wagar for W.H. Diamond, 1884

S. Mullett, 1884

South Fredericksburgh S.S. 8

[Feby Hardy], 1882

Alexander Ross, 1882

Alexander Ross, 1883

Alexander Ross, 1883

Alex Ross, 1884

A. Ross, 1884 (with S.S. 5 Ernesttown)


go to top

Go back to list of on-line sources.


This page created 2006. Lennox and Addington Historical Society©

Please credit the Lennox and Addington Historical Society. 2006